جمعه 30 فروردين 1398  
یادداشت و گفت و گو

نیره پیروزبخت رییس سازمان ملی استاندارد:نقش آیت ا... هاشمی رفسنجانی در نظام استانداردسازی کشور از ریاست جمهوری تاکنون



1395/11/2 شنبه
نقش آیت ا... هاشمی رفسنجانی در نظام استانداردسازی کشور

با
خاموشی شمع حیات مادی آیت ا... هاشمی رفسنجانی ، رنگین کمانی از شنیده ها و گفته های معنوی ارزشمند در تقدیر از خدمات آن پروانه عاشق برگرد امام و رهبری و خدمتگزار دلسوز مردم ، گوش جان را سیراب کرد . اما در وصف تلاش ها و کوشش های آن عزیز سفرکرده در جمع خانواده استاندارد گفتنی ها بسیار است .... هنوز در بهت نبودنش فرو رفته ایم و باور نداریم شهر را بی او ، سخنان ارزشمندی از آیت الله هاشمی رفسنجانی در ابعاد مختلف این روزها روایت می شود. از اثربخشی ایشان در خیلی از حوزه ها، مبارزات قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، سیاستگذاری پس از انقلاب ، یار امام و رهبری بودن، دیدگاههای بین المللی، سیاسی، اقتصادی و ... همه بزرگواران در عرصه های مختلف سخن ها گفته اند. اما من، من به عنوان یک کارشناس عرصه استاندارد که قریب به30 سال در سازمان ملی استاندارد ایران خدمت کرده ام، نقش بی بدیل آن بزرگمرد را در دهه 70 در نظام استانداردسازی کشور فراموش نمی کنم و دریغم می آید که بازگو نکنم.این سه دهه برای من ، آغاز و پایانی دارد که به دو بازه زمانی از سالهای 69 تا 76 به عنوان کارشناس مسئول آزمایشگاه و از سال 92تاکنون به عنوان رییس سازمان برمی گردد که به شرح زیر است:
1-
دوران ریاست جمهوری مرحوم حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی .
با ریاست مرحوم سادات در استاندارد، این جرقه زده شد که همچون سازمان های استاندارد کشورهای پیشرفته باید جایگاه استاندارد ارتقاء یابد. با تلاش های آن مرحوم و حمایتهای رییس جمهور وقت ، آیت الله هاشمی رفسنجانی و وزیر صنایع وقت آقای مهندس نعمت زاده قانون سازمان )موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی آن زمان( که یکی از مترقی ترین قوانین موضوعه در نوع خود بود با درایتهای حضرت حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری به عنوان رییس مجلس در سال 71  به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و جایگاه سازمان ارتقاء پیدا کرد و وظایف نظارتی عدیده ای بر عهده اش گذاشته شد.
از سال 71 تا سال 76 که جلسات متعدد شورای عالی استاندارد تشکیل شد، مرحوم آیت ا... هاشمی رفسنجانی که رییس شورایعالی استاندارد بودند با کمال صبر و علاقه و حوصله، جلسات شورایعالی را مدیریت و مصوبات آن را پیگیری می کردند و با علاقه بارها از محل آزمایشگاههای استاندارد در کرج بازدید به عمل می آوردند و در مراسم روز جهانی استاندارد حضور می یافتند و مایه دلگرمی خانواده استاندارد می شدند.
2-
 در دوران ریاست جمهوری آقای دکتر حسن روحانی و ریاست آیت ا... هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام هنگام بررسی سیاستهای کلی برنامه ششم در صحن مجمع مجددا، خدمت ایشان رسیدم.
3- در زمان رسیدگی به مفاد مرتبط با استاندارد، ایشان از من خواستند توضیح دهم. من هم رویکرد نوین استاندارد و فرصت مغتنمی که از ابلاغ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری ، به خصوص بند 24 فراهم شده بود را توضیح دادم و اینکه نگرش سنتی به نظام استانداردسازی فقط به اجباری شدن استاندارد برخی کالاها محدود می شود و ما طبق بند 24 سیاستهای مذکور و رویکرد نوین به استاندارد شدن همه کالاها و خدمات می اندیشیم. ایشان سری تکان داده و فرمودند قبلاً خاطرم هست به این صورت عمل نمی کردید و مقررات آن سالها را دقیقاً توضیح دادند. پس از حدود 20  سال ذهن ایشان کاملاً شفاف موارد را به یاد داشت. برخی از بزرگواران حاضر در جلسه هم مواردی را به گفته های من اضافه کردند. در انتهای جلسه آیت ا... هاشمی رفسنجانی فرمودند ، کارهای خوبی انجام می دهید، استاندارد قبلاً هم خیلی زحمت کشیده و الان تحول محسوسی پیدا کرده اید.یک روز بیایید نزد من ، توضیح دهید برنامه تان چیست؟
مرداد ماه سال گذشته پس از یک دوره بیماری که برمن عارض شده بود این توفیق را پیدا کردم که به اتفاق آقای دکتر شریعتمداری با جمعی از مدیران سازمان با ایشان دیداری داشته باشیم.شادی حضور در خانه دوست ، بیماری را از یادم برد.
 
بخشی از سخنان آیت الله در آن دیدار به نقل از پایگاه خبری مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرح زیر است:
آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ، برنامه های استاندارد را تلاشی برای حلال کردن زندگی فردی و اجتماعی بشریت دانستند که با حالت تسلسل در همه زوایای زندگی مردم جریان دارد. ایشان مطالعه مسایل مربوط به استاندارد را از علایق شخصی خویش و از ضرورتهای جامعه برشمرده و فرمودند : "هرچه جلوترمی رویم ، نیاز جوامع به استاندارد جدی ترمی شود."
آیت الله گزارش های مثبت مسئولان و ارتقای جایگاه ایران در موسسات بین المللی استاندارد سازی را مایه خرسندی برشمرده و با ذکر مثل معروف " مشک آن است که ببوید " فرمودند: :"اگر چه هر کالایی برای باز کردن مسیر خویش در زندگی مردم باید خوب و با کیفیت باشد، اما موسسه استاندارد وظیفه ای دو سویه در تولید و مصرف دارد و این وظیفه آن است که هم برای کاهش کیفیت به تولید گران هشدار می دهد و هم مردم را برای افزایش کیفیت مطلع و ترغیب می کند."
آن بزرگمرد با ارایه تحلیلی از فراز و فرود توجه به استاندارد در ایران و به خصوص پس از پایان جنگ و آغاز دوران سازندگی، فرمودند : " در تعامل با دنیا، هم مرغوبیت تولیدات ایرانی ها را معرفی می کردیم و هم در واردات به مرغوبیت و اقتباس از آنها در تولیدات داخلی توجه می کردیم که حق مردم بود."
ایشان آیه "إنا لانضیع أجر من أحسن"  را عملاً مصداق کلام آسمانی برای کار کسانی دانست که برای رعایت استاندارد تلاش میکنند و با تأکید بر اهمیت دقت عمل، فرمودند: اصل آفرینش بر این است که کارها به بهترین شکل انجام شود.
آیت الله با ابراز خرسندی از تصدی ریاست سازمان ملی استاندارد ایران توسط بانویی متخصص فرمودند: " امیدواریم تعداد مدیران زن در مسئولیت های مهم افزایش یابد که وجود دختران ایرانی که پس از انقلاب به سوی تحصیلات عالیه رفته اند، ثابت کرده است که از توانایی های تحصیلی و مدیریتی بالایی برخوردارند."
نگرش ایشان به توانمندی بانوان ایران اسلامی و شناخت عمیق از اهمیت استاندارد در جامعه برای اینجانب و همراهانم موجب خرسندی و شوق زاید الوصفی برای ادامه مسیر و خدمت به ملت شریف ایران اسلامی شد.
این است نقش آن مرد بزرگ، انسان صبور، ذهن پویا و خلاق در نظام استانداردسازی کشور، که هیچگاه فراموش نمی شود.
 
برای ادای دین ام به مردم، رهبری، رییس دولت تدبیر و امید و در نهایت آن بزرگمرد ، باخود پیمان بسته ام که برای تحقق بند 24 سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی و بند 30 سیاستهای کلی برنامه ششم، تا آنجا که میتوانم تلاش کنم .
اکنون چه چاره که در بحر غم به گردابی     فتاده زورق صبرم زبادبان فراق
اگر به دست من افتد فراق را بکشم     که روز هجر سیه باد و خان و مان فراق
 
نیره پیروزبخت
رییس سازمان ملی استاندارد ایران__

عكس هاي مرتبط :