جمعه 30 فروردين 1398  

گزارش تفصیلی سفر رییس جمهوری به استان خوزستان

بازدید دکتر روحانی از تصفیه خانه آب شماره ٢ اهواز/مراحل اجرایی طرح جمع آوری گازهای همراه نفت/خطوط انتقال برق و پست ٢٣٠ کیلو ولت مهدیس/ مراحل اجرایی طرح آماک/ کانون های تولید ریزگرد/ نشست مشترک کارگروه ملی مقابله با ریزگردها و شورای اداری استان خوزستان


1395/12/6 جمعه
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت اجرایی، دکتر حسن روحانی رییس جمهوری به منظور شرکت در جلسه مشترک کارگروه ملی ریزگردها و شورای اداری خوزستان، بازدید از مجموعه اقدامات صورت گرفته توسط دولت شامل مدیریت محلی و ملی، و بازدید تعدادی از پروژه ها از جمله اهم  برنامه های دکتر روحانی در سفر یکروزه به خوزستان  می باشد.
بر اساس این گزارش، گزارش تفصیلی سفر دکتر روحانی به شرح ذیل  است:
 
رییس جمهوری در  فرودگاه اهواز:
دولت در کنار مردم استان خوزستان است/تشریح اقدامات دولت برای مقابله با ریزگردها و عوارض آن در استان
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به سفر وزرا و نمایندگان دولت به استان خوزستان و تشکیل جلسه ستاد بحران استان به ریاست  معاون اول رییس جمهوری، اظهار داشت: امروز لازم بود تا در استان حضور یافته و اقدامات انجام شده را مورد پیگیری قرار دهم.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز در اهواز جلسه ویژه ای در راستای حل مسئله ریزگردها تشکیل و نتایج آن به اطلاع مردم خواهد رسید، گفت: امروز به مردم اهواز اعلام می کنیم بر اساس گزارش وزیر نیرو و شرایطی که پیش بینی شده ، دیگر شاهد قطعی آب نخواهند بود و تلاش های زیادی هم برای رفع مشکل قطعی برق در حال انجام است.
رییس جمهوری افزود: در زمینه حل و فصل مشکل ریزگردها هم  اقدام و عمل در راستای اجرای طرح ها در داخل و رایزنی های بین المللی ، در حال انجام است.
دکتر روحانی گفت: به مردم عزیز اهواز و خوزستان اعلام می کنم که دولت در کنار شماست و هیچ گاه نیست که رنج و مشقت مردم، مورد توجه دولت و مسوولین نباشد.
 
بازدید دکتر روحانی از تصفیه خانه آب شماره ٢ اهواز/ بهره برداری از ژنراتور تامین برق اضطراری تاسیسات آب شرب اهواز/ تامین آب شهر اهواز در صورت قطع برق
رییس جمهوری با حضور در تصفیه خانه شماره ٢ اهواز،  از مراحل تامین برق مطمئن و اضطراری تاسیسات آب شرب ‏کلانشهر اهواز از طریق نصب ژنراتور برای جلوگیری از خسارات ناشی از نوسانات و قطعی برق سراسری بازدید کرد.‎
رییس جمهوری همچنین در این بازدید با توضیح مسوولان در جریان طرح های جامع آبرسانی استان خوزستان قرار گرفت.‎
همچنین با دستور دکتر روحانی، دیزل ژنراتور تامین برق اضطراری مورد نیاز تجهیزات در سیستم آبرسانی این تصفیه خانه ‏مورد بهره برداری قرار گرفت.‎
بر این اساس آب شهر اهواز حتی در صورت قطع برق نیز تامین خواهد شد.
رییس جمهوری بر ضرورت آمادگی و تامین شرایط و تجهیزات لازم برای استفاده در شرایط اضطرار و غیر مترقبه به منظور ‏عدم ایجاد مشکل برای مردم استان، تاکید کرد
 
بازدید دکتر روحانی از مراحل اجرایی طرح آماک در استان خوزستان/ جلوگیری از سوزانده شدن روزانه ٢٤١ میلیون فوت مکعب گاز ترش
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این بازدید با توضیح مدیران و متخصصان اجرای این طرح که یکی از محورهای مهم آن جلوگیری از آلودگی محیط زیست و پیروی از سیاست «No Flaring» (نسوزاندن گازهای همراه) است، در جریان روند اقدامات و فعالیت های انجام شده در راستای اجرا و عملیاتی کردن این پروژه قرار گرفت.
طرح آماک مشتمل بر انجام کامل مهندسی، خرید و ساخت 7 واحد تراکم گاز ترش، یک واحد شیرین‌سازی و یک واحد تراکم گاز اسیدی و نیز حدود 280 کیلومتر خط لوله انتقال گاز در مناطق مختلف باتلاقی، شهری، روستایی، همچنین حدود 100 کیلومتر خط انتقال نیرو و توسعه و اصلاح چند پست برق است.
فرآیند پروژه به این صورت است که با توجه به این که گازهای همراه نفت لایه بنگستان به سبب دارا بودن گاز هیدروژن سولفوره قابل استفاده نیستند و در مشعل های واحدهای بهره‌برداری ذکر شده می‌سوزند، در چارچوب طرح آماک در کنار هر یک از ایستگاه‌های بهره‌برداری یک ایستگاه تقویت فشار برای گازهای همراه احداث می شود تا گازها پس از جمع ‌آوری از طریق خطوط لوله متعدد به یک پالایشگاه شیرین‌سازی منتقل و به وسیله حلال دی اتانول آمین، گوگرد زدایی و گاز شیرین تولید شود.
با اجرای این طرح از سوزانده شدن روزانه ٢٤١ میلیون فوت مکعب از گازهای ترش در محدوده اهواز، رامهرمز و شادگان جلوگیری می شود.
پیشگیری از انتشار آلاینده های زیست محیطی از طریق جمع آوری، آبزدایی و شیرین سازی گازهای ترش و تبدیل این گازها به گاز شیرین غنی، از اهداف اجرای این طرح است.
واژه "آماک" مجموعه ای از حروف اول میدان های نفتی است که گازهای همراه نفت تولیدی آنها در قالب یک طرح به مرحله اجرا در می آید. حرف «آ» نشانه آب تیمور، حرف «م» نشانه منصوری و مارون، حرف «ا» نشانه اهواز و حرف «ک» نشانه کوپال است.
از آثار دیگر اجرای طرح "آماک" می توان به اثرهای سیاسی، توانمندی نیروهای داخلی کشور در اجرای طرح های جمع آوری و شیرین سازی گازهای ترش همراه نفت در سطح بین المللی، همچنین اجرای تعهدهای بین المللی به منظور کاهش آلودگی کره زمین و تاثیرهای مثبت آن در بعد بین المللی، فرهنگی و زیست محیطی اشاره کرد.
 
دکتر روحانی از خطوط انتقال برق و پست ٢٣٠ کیلو ولت مهدیس اهواز بازدید کرد
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این بازدید با توضیح مهندسان و مسئولان برق استان خوزستان در جریان مراحل پاکسازی مقره پست ها و خطوط انتقال برق جهت جلوگیری از افت فشار و قطعی برق سراسری استان قرار گرفت.
رییس جمهوری با تقدیر از تلاش های نیروهای خدوم صنعت برق کشور در استان خوزستان برای رفع مشکلات ناشی از پدیده ریزگردها و شستشوی مقره ها بر لزوم تامین شرایط، امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای جلوگیری از قطعی  های گسترده برق بویژه در شرایط غیرمترقبه و اضطرار تاکید کرد.
 
بازدید دکتر روحانی از طرح تثبیت خاک و بیابان زدایی کانون های بحرانی تولید ریزگرد در خوزستان
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در ادامه برنامه های سفر به استان خوزستان با حضور در یکی از کانون های مهم و بحرانی حومه اهواز از طرح بیابان زدایی، تثبیت خاک و نهال کاری برای جلوگیری از وقوع پدیده ریزگرد با منشا داخلی بازدید کرد.
رییس جمهوری در این بازدید با توضیح مدیران و مسئولان جهاد کشاورزی و محیط زیست استان خوزستان در جریان اقدامات و روند پیشرفت طرح های مربوط به بیابان زدایی و مقابله با پدیده ریزگرد در این منطقه قرار گرفت.
قرار است عصر امروز نشست مشترک کارگروه ملی مقابله با ریزگردها و شورای اداری استان خوزستان به ریاست رییس جمهوری در این استان برگزار شود.
 
 
رییس جمهوری در نشست کارگروه ملی مبارزه با ریزگردها و شورای اداری استان خوزستان:
به آنچه به مردم خوزستان قول داده ایم عمل خواهیم کرد/ هیچکس نباید بذر یاس و هراس در دل جامعه بپاشد/ آب کارون جز برای آب آشامیدنی منتقل نخواهد شد/ با یکدلی و تلاش، برابر همه مشکلات پیروز خواهیم شد/ برای حل مشکلات زیست محیطی و ریزگرد خسته و مایوس نمی شویم؛ برنامه ها و تلاشها ادامه می باید
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر پنجشنبه در نشست کارگروه ملی مبارزه با ریزگردها و شورای اداری استان خوزستان، با اشاره به اینکه هیچکس نباید بذر یاس و هراس در دل جامعه بپاشد،  اظهارداشت: وقتی مردم دچار مشکل می شوند، به جای مچ گیری باید دست یکدیگر را بگیریم.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه در دوران 8 سال دفاع مقدس، سرزمین‌های مناطق مرزی غرب کشور در اشغال دشمن بود، گفت: در آن دوران همه ملت اعم از ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و عشایر در کنار هم در جنگ با دشمن حضور داشتند و مردم در آن دوران همدل شده و در یک صف قرار گرفتند و با اطاعت از فرمان ولایت و استفاده حداکثری از امکانات موجود، توانستیم علیه دشمنان به پیروزی برسیم و اینکه همه قدرت‌ها از دشمن ما حمایت کرده و پشتیبان آن بودند، هیچ اهمیتی نداشت.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: ملت ایران با وحدت، اتحاد، همدلی و یکپارچگی توانست از منافع ملی خود دفاع کند.
رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه باید همواره متحد و یکپارچه باشیم، چرا که همه ایرانی بوده و زیر یک پرچم قرار داریم، گفت: شک ندارم، روزی که گرد و غبار اهواز را فرا می‌گیرد، همه ایرانیان نگران هستند و احساس غم و اندوه می‌کنند همانطور که در حادثه ساختمان پلاسکو در تهران، تمام ایران ناراحت بود و همه ملت در فضای حقیقی و مجازی همدل شده و برای آتش‌نشانان احساس غم و اندوه داشتند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه هیچ‌کس نباید در دل مردم بذر یأس و هراس بپاشد، گفت: به هر حال مشکلات و حوادث در کشور ممکن است به هر شکلی بوجود بیاید، اما این مشکل متعلق به همه ملت است و به حول و قوه الهی، قادر خواهیم بود این مشکلات را از پیش پا برداریم و تنها در صورتی موفق خواهیم بود که همه به طور یکپارچه دست به دست هم دهیم.
رییس‌ جمهوری با تقدیر از همه مسئولان، نمایندگان، مردم و کسانی که در این ایام که خوزستان با مشکل گرد و غبار و قطعی آب و برق مواجه بود، کمک کرده و یاری رساندند، گفت: دولت به اقدامات خود برای حل این مشکل ادامه خواهد داد و در این راه هرگز مأیوس و نگران نخواهد بود، هر چند از اینکه مردم در نقطه‌ای از کشور دچار مشکل می‌شوند، ناراحت می‌شویم.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: پدیده گرد و غبار و ریزگردها، مشکلی جدید نیست و تنها به ایران مربوط نمی‌شود، بلکه اکثر کشورهای منطقه دچار این مشکل هستند اما در عین حال تلاش ما در دولت بر این مبنا بوده که روزهای پاک و سالم در استان‌هایی که دچار این مشکل هستند، افزایش یابد و آمار نشان می‌دهد که در مجموع روزهای سالم نسبت به گذشته افزایش یافته، اما شدت گرد و غبار و ریزگرد در روزهایی که این پدیده به وقوع می‌پیوندد، زیاد است.
رییس‌ جمهوری افزود: درست است که ریزگردها مشکلاتی را بوجود آورد و حوادثی که به تبع آن در خوزستان اتفاق افتاد سختی‌ها را افزایش داد، اما  از صدا و سیما و رسانه‌ها می‌خواهم که مقایسه کنند که آیا مشکل قطعی آب، برق، گرد و خاک و سیل تنها منحصر به ایران است یا در دیگر کشورها نیز وجود دارد.
دکتر روحانی ادامه داد: به هر حال ایران جزو 10 کشوری است که بلایای طبیعی در آن زیاد است، اما اگر امسال نسبت به سال‌های گذشته تعداد روزهای پاک و سالم در مناطق مختلف کشور بهتر باشد، مشخص می‌شود که ما یک گام به پیش رفته ایم.
رییس‌ جمهوری با اشاره به بازدید از طرح‌هایی که در زمینه مقابله با پدیده ریزگردها در استان خوزستان انجام می‌شود و نیز تشکیل ستاد مدیریت بحران استان به ریاست معاون اول رییس جمهوری، گفت: باید مشکل را برطرف کرده و پای آن ایستاد؛ ما نه می‌ترسیم و نه عقب‌نشینی می‌کنیم، البته امکانات دولت که متعلق به مردم است، بسیار محدود است، اما بسیار خوشحال‌کننده است اینکه امروز در اهواز از نزدیک مشاهده کردیم که برق اضطراری در تصفیه‌خانه راه‌اندازی شده است و وزیر نیرو قول داد که اگر ریزگرد مشکلی برای برق استان بوجود بیاورد، هیچ مشکلی در تأمین آب ایجاد نخواهد شد.
دکتر روحانی با اشاره به بازدید از طرح آماک و اینکه با وعده مسئولین این طرح تا 15 روز آینده در استان خوزستان راه‌اندازی خواهد شد، گفت: طرح آماک برای حفاظت از محیط زیست بسیار ضروری است چرا که به واسطه آن گازهایی که بیهوده سوخته می‌شوند، جمع‌آوری و به صنعت منتقل خواهند شد.
رییس‌ جمهوری اظهار داشت: موضوع ریزگردها، مسأله پیچیده‌ای است که باید برای رفع آن، تلاش‌های داخلی و رایزنی‌های سیاسی انجام شود.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه باید حق‌آبه‌ها را همانند موضوع حق‌الناس در انتخابات ، پرداخت کنیم، گفت: اگر با طبیعت بجنگیم، طبیعت حق خود را از ما می‌ستاند. باید در چارچوب سنت‌های الهی حرکت کنیم، چرا که قدم به قدم اشتباهات بشر و اقدامات نادرست منجر به این اتفاقات و مشکلات می‌شود.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه آثار یک تحریم چندساله، چند روزه از بین نخواهد رفت، گفت: باید مسایل و مشکلات را در کنار هم، حل و فصل کنیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه هر طرح بزرگی که برای تصویب به دولت آمده، شرط اجرای آن حل پیوست زیستی محیطی آن طرح بوده است، گفت: یکی از راه‌های حفاظت از محیط زیست، موضوع حق‌آبه‌ها است و دولت در تمام مذاکرات سیاسی خود همانطور که به دنبال احیای دریاچه ارومیه بوده به دنبال احیای  سایر تالاب‌ها از جمله هامون و جازموریان بوده است.
رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه ما با ملت ایران نه تعارف داریم و نه حرف دو پهلو می‌زنیم، گفت: در اولین سفر خود به خوزستان اعلام کردم که استفاده سایر استان‌ها از آب کارون در حد آب شرب خواهد بود و بر این عهد پایبند هستیم، چرا که ما می‌خواهیم خوزستان همانند سایر نقاط ایران پیشرفت و توسعه پیدا کند  و از سوی دیگر باید نسبت به فداکاری و مجاهدت مردم این استان در دوران دفاع مقدس توجه ویژه داشته باشیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه برای اولین بار طرح زیر کشت بردن 550 هکتار از اراضی استان خوزستان با همت وزارت جهاد کشاورزی و سایر وزارتخانه‌ها در حال انجام است از تلاش‌های وزیر جهاد کشاورزی تقدیر کرد و افزود: آقای حجتی یکی از افراد شریف‌، دلسوز و فداکار دولت یازدهم است و ما باید قدردان تلاش‌های ایشان به واسطه خودکفایی در تولید گندم و کاهش واردات مواد غذایی از 8 میلیون تن به 3 میلیون تن باشیم.
رییس‌ جمهوری افزود: مباحث جناحی و حزب سیاسی در زمانی که مشکلی برای یک استان و منطقه‌ای بوجود می‌آید جایی ندارد، بلکه در آن هنگام همه باید دست به دست هم داده و به جای مچ‌گیری به صحنه آمده ، دست یکدیگر را بگیریم و به هم کمک کنیم.
دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد مشکلاتی که برای استان خوزستان در پدیده ریزگردها بوجود آمده، نقطه عطفی برای تصمیمات مهم و برداشتن گام‌های بلند در کشور باشد.
رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: باید از همه فرصت‌ها و امکانات برای مقابله با پدیده ریزگردها، استفاده کنیم و در این راستا بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
دکتر روحانی خطاب به مردم خوزستان، گفت: دولت در کنار شماست و از همه توان خود برای رفع مشکلات این استان استفاده خواهد کرد.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه مسأله آب و فاضلاب یکی از موضوعات بسیار مهم استان خوزستان است که در دولت دنبال می‌شود و باید اقدام فوری در این راستا انجام دهیم، گفت: این اقدام فوری از طریق بودجه‌های معمول امکان‌پذیر نیست و به عنوان هدیه این سفر به مردم خوزستان، قول می‌دهیم که یا از طریق صندوق توسعه ملی و یا از طریق فاینانس این موضوع را حل و فصل کنیم.
دکتر روحانی در ابتدای سخنان خود نیز با ابراز خرسندی از اینکه امروز میهمان مردم شریف و وفادار استان مرزدار کشور بوده، گفت: ایام آغازین اسفند یادآور افتخارآفرینی رزمندگان اسلام در عملیات خیبر در منطقه هورالعظیم است.
رییس‌ جمهوری افزود: هور یکی از نعمت‌های بزرگ خدا به ماست که باید از آن به خوبی حراست و حفاظت کنیم.
دکتر روحانی با گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در ایام عملیات خیبر از سوی امام راحل فرماندهی جنگ را بر عهده داشتند و همه رزمندگان و شهدای دفاع مقدس در انقلاب اسلامی، اظهار داشت: تا همه بتوانیم رهرو راه امام(ره)، رهبری و شهیدان باشیم.
پیش از سخنان رییس‌ جمهوری ، چیت چیان وزیر نیرو، حجتی وزیر جهاد کشاورزی، نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه و خانم دکتر ابتکار رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، گزارشی از اقدامات و برنامه‌های خود در راستای رفع مشکلات استان خوزستان ارایه کردند.
همچنین غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، گزارشی از وضعیت زیست‌محیطی استان، کانون‌های بحرانی تولید ریزگرد و اقدامات و برنامه‌های کوتاه‌ مدت، میان مدت و بلند مدت مد نظر برای مقابله با این پدیده ارایه کرد.
آیت‌الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان نیز با تقدیر از توجه دولت به توسعه استان خوزستان خواستار افزایش تلاش‌ها و رسیدگی‌ها برای رفع مشکلات مردم، بویژه در زمینه مقابله با پدیده ریزگردها شد.
همچنین سه نفر از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به بیان نقطه‌نظرات و دیدگاه‌های خود در زمینه مسایل و مشکلات گوناگون استان خوزستان پرداختند.

 

عكس هاي مرتبط :
بيشتر
نسخه قابل چاپ