جمعه 30 فروردين 1398  

حضور معاون اجرایی رییس ‌جمهوری در نشست شورای مرکزی خانه احزاب

شریعتمداری: خانه احزاب یکی از مهمترین مظاهر توسعه یافتگى سیاسی کشور است/ در دولت تدبیر و امید بیش از 3300 واحد صنعتی تعطیل شده در شهرکها و نواحى صنعتى کشور احیاء وبیش از 8740 واحد صنعتی جدید در شهرک هاى صنعتى کشور ایجاد شده است .


1395/12/10 سه شنبه
به گزارش روابط عمومی معاونت اجرایی، معاون اجرایی رییس جمهور با تاکید بر این که خانه احزاب یکی از مهمترین مظاهر توسعه سیاسی کشور است گفت: یکی از مهمترین ویژگی های خانه احزاب این است که آیینه تمام نمای تفکر و اندیشه های نخبگان سیاسی در قالب احزاب است.

شریعتمداری در نشست اعضای شورای مرکزی خانه احزاب اظهار داشت: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران جمهوری بر مبنای ایدئولوژی اسلام و متکی به حضور گسترده و جمهور مردم است.
معاون اجرایی رئیس جمهوری افزود: اقدامی که در دولت دکتر روحانی برای احیای خانه احزاب انجام شده، برای ایجاد فضای سیاسی سالم و نشاط سیاسی در جامعه است؛ همانگونه که در اساسنامه خانه احزاب نیز آمده است.
ایشان با بیان اینکه به نمایندگی از سوی رئیس جمهور از حضور و مشارکت دبیران کل و نمایندگان همه احزاب اصولگرا، اصلاح‌طلب و مستقل که در یک تعامل سازنده و فضای دموکراتیک در کنار هم خانه احزاب را شکل داده اند صمیمانه تشکر و گفت: توجه ویژه به حقوق شهروندی که به صراحت در قانون اساسی بعنوان میثاق گرانقدر امام امت به صراحت آمده است و مورد تأکید مقام معظم رهبری مدظله العالی نیز می باشد طبق وعده رئیس‌جمهور در قالب منشور حقوق شهروندی تدوین و امروز وظیفه احزاب است که این منشور را عملیاتی و برای اجرای مناسب آن برنامه ارائه کنند.

شریعتمداری با تاکید بر این که احزاب باید در توسعه اندیشه های سیاسی دولت را کمک کرده، و راه را نشان دهند در خصوص تامین نیازهای خانه احزاب بیان کرد: معتقد نیستم که خانه احزاب و مجموعه آن به کارهای اقتصادی بپردازد. بهترین شکل تامین نیاز فعالیت‌های حزبی پرداخت حق‌السهم اعضا است. معاون اجرایی رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در غیاب احزاب شناسنامه‌دار فعالیتهای سیاسی غیررسمی شکل می‌گیرد که آثار مخربی بیشتر از فعالیتهای زیرمیزی های اجتماعی داردگفت: نباید گذاشت چنین اتفاقی بیفتد، باید با تقویت خانه احزاب و احزاب و تشکل‌های سیاسی رسمی و قانونی در جامعه از فعالیت فرقه ها، گروههای بی نام و نشان و احزاب بدون مرامنامه و اساسنامه، در کشور  جلوگیری کنیم.
وی با تاکید بر حمایت و توجه ویژه دولت برای تقویت گروه های سیاسی قانونی فارغ از نوع نگاه و سلیقه گفت: آقای روحانی آمدند و  سخن واحدی را تحت عنوان اعتدال برای دستیابی کشور به آرامش و ثبات مطرح کردند که تمام گروه های سیاسی به نیاز جامعه به این گفتمان معترف بوده و هستند و این شعاری است که امروز نیز برقرار است و کشور همچنان به ثبات و آرامش نیاز دارد و فعالیت های سیاسی در سایه این ثبات شکل می‌گیرد. شریعتمداری با اشاره به اینکه برای رسیدن به ثبات و آرامش از ابراز فکر و تدبیر و اندیشه و پیشنهادات احزاب استفاده می کنیم تاکید کرد: همه گروه‌های سیاسی، علاقمند به جامعه ای همراه با نشاط و سرزندگی برای پیشبرد اهداف نظام هستند و شعارها و برنامه‌هایی که دکتر روحانی در دوران تبلیغات انتخابات دور گذشته مطرح کردند همچنان حرف های زنده‌ای است‌ که امروز هم کاربرد دارد و مورد وفاق عمومی است. معاون اجرایی رئیس جمهوری با اشاره به اینکه یکی دیگر از شعارهای آقای دکتر روحانی این بود که در فضای معنوی دنبال پیاده‌سازی اخلاق در جامعه هستیم افزود: همه شما معتقد هستید که بد اخلاقی متأسفانه در جامعه امروز ما همچنان پابرجا است و همه معتقد هستیم که باید بی اخلاقی ها را کنار بگذاریم. همه به دنبال احیای اخلاق و نگهداشت آن در جامعه هستیم و کسی منکر این نیاز نیست معاون اجرایی رئیس‌جمهور در بخشی از سخنان خود گفت: دولت خدمتگزار شما همه تلاش خود را کرد که در کشور شغل آفریند به طوریکه همه به این مساله اذعان دارند و تلاش دولت ایجاد فعالیت هایی است که متکی به درون باشد و اقتصاد مقاومتی که مورد اجماع همه اقتصاد دانان کشور است پیاده شود اگرچه بر اساس آمارهای رسمی ‌تراز اشتغال در دولتهای نهم و دهم نزدیک به صفر بوده و هر سال جمع کثیری نیروی جوان جویای کار به خیل بیکاران اضافه شدند و در ابتدای دولت یازدهم بیش از چهار میلیون بیکار و دهها هزار واحد تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل که عمدتاً ناشی از شرایط تحریم و سوء مدیریت بود به این دولت به ارث رسید و علیرغم ایجاد سالیانه بیش از 500 هزار نفر شغل نه تنها بیکاری برطرف نمی‌شود بلکه در واقع تعداد بیکاران هم افزایش می‌یابد.
وی با بیان اینکه دولت یازدهم نمی آید نسخه غیرقابل تطبیق با هنجارهای حاکم بر جامعه ارائه کند افزود: ولله تلاش دولت در این جهت است که شغل آفرینی کند و این شعار نیست.
وی با بیان اینکه در حوزه سیاست خارجی آنچه گفته دکتر روحانی است مورد تاکید رهبر معظم انقلاب هم هست، گفت: رشد اقتصادی بالا ضرورت کلی نظام است و البته باید متوازن بوده و در جغرافیای ایران توزیع  منطقی شود. شریعتمداری همچنین برنامه دولت تدبیر و امید در حوزه سیاست خارجی را تلاش برای برقراری روابط مناسب با تمام دنیا به استثناء برخی از کشورها عنوان و با توجه به اینکه اروپا محل دریافت ما از حوزه های پولی و مالی و جذب سرمایه خارجی، دانش فنی و تکنولوژی است، گفت: برونگرا بودن اقتصاد، توجه به این نکات است.
معاون اجرایی رئیس جمهوری در ادامه گفت: این برنامه‌ها همه مورد وفاق آحاد جامعه و نخبگان ماست و باید همه بویژه احزاب در حزب خودشان کمک کنند تا به جایگاه مطلوب برسیم و برای دسترسی به آنها اگرچه سلایق مختلفی وجود دارد یاد بگیریم دولت در سایه تشکیل دهیم. وظیفه ما حمایت از موقعیتی است که برای احزاب به شکل مناسب ایجاد شده و در دور میز آن از تمام گروه‌ها و سلایق جمع می شوند مشکلات کشور را مطرح و برای آن راه حل پیدا کنید و به دولت پیشنهاد کنید.
شریعتمداری تاکید کرد: همه باید در احزاب خود برای  مسئله "دولت سایه" تمرین کنند برای حوزه های مختلف اجرایی کادرسازی و متخصص تربیت کنندتا وقتی کاندیدای مورد نظر حزب او سرکار آمد کادر کارشناس ومتخصصی کار مشورت دهی را به رئیس‌جمهور منتخب انجام دهد.
و اگر این کار انجام نشود فعالیت های زیر میزی سیاسی شکل می گیرند که مخرب تر از آسیب های اقتصادی اجتماعی است باید برای جلوگیری از این امر احزاب تقویت شوند تا ازتشکیل گروه‌های بی‌نام و نشان جلوگیری و هر کس به خود اجازه ندهد از جانب مردم ادعایی را مطرح و  دولت منتخب مردم را زیر سوال ببرد.
معاون اجرایی رئیس جمهور همچنین با بیان این که مردم از مناقشات افراطی خسته شده‌اند و امروز هم همه عقلا افراطیون را طرد می‌کنند و رئیس‌جمهور برای رسیدن به این هدف شعار تدبیر و اعتدال را که هیچ گروه و جریانی منکر آن نیست،  مطرح کردند که هیچ حزب سیاسی با تدبیر و امید و اعتدال و عقلانیت مخالف نیست و نمی خواهد یأس پراکنی در جامعه ایجاد کند.
وی ادامه داد: در بحث اقتصادی نیز شعار آقای روحانی این بود که باید به ثبات و آرامش در بازار برسیم؛ افزایش لجام گسیخته تورم، رشد منفی بی‌سابقه در کنار بیکاری مفرط چاره‌ای برای نجات از این مشکلات به جز ثبات و برقراری اعتماد در میان فعالان اقتصادی نبود و دولت این را اعلام کرد و روند رشد منفی را متوقف و امروز شاهد رشد 4/7 درصدی هستیم.
معاون اجرایی رئیس جمهوری همچنین با بیان این که در این دولت نزدیک به 7 هزار واحد صنعتی جدید در کشور ایجاد و بیش از  3500 واحد صنعتی تعطیل شده در دولت سابق را احیا کردیم، افزود: مشکلات امروز معلول دو مساله است؛ نظام سلطه و مدیریت های ضعیف امثال من و شما، که مسئولیت داشته‌ایم و این دولت تلاش کرد مشکلات را حل کند. دولت خدمتگزار شما همه تلاش خود را با انجام مذاکرات افتخارآفرین وعزتمندانه، تحریم‌های هسته‌ای را لغو و بر حقانیت جمهوری اسلامی برای دستیابی به دانش صلح‌آمیز هسته‌ای از جامعه جهانی مهر تأیید دریافت و به ایران هراسی خاتمه داد و در سایه آن روابط بین‌المللی با سرعت بهبود یافت و روند سرمایه‌گذاری خارجی شدت گرفت. صنایع در حال بازسازی و شاهد رونق اشتغال هستیم.  
وی ادامه داد: تمام تلاش دولت اتکا به درون است و برونگرایی به مثابه توسعه صادرات غیرنفتی اگرچه متاسفانه این روند دیر آغاز شد.
شریعتمداری یکبار دیگر خانه احزاب را توسعه یافته ترین مکان سیاسی ایران دانست و گفت: در خانه احزاب گروهها و احزاب سیاسی با افکار و اندیشه های متفاوت و با هدف مشترک دور هم جمع می‌شوند و وظیفه ما حمایت از بسط و توسعه این موقعیت در  جامعه سیاسی ایران است و بنده به سهم خود از هیچ کمکی در این زمینه فروگذار نخواهم کرد. ایشان در خاتمه از حضار خواستند با بکارگیری همه ظرفیتهای خود نشاط سیاسی را در جامعه افزایش دهند تا شاهد بهبود هرچه بیشتر رابطه ملت و دولت و زمینه مشارکت گسترده مردم در انتخابات را فراهم نمایند.

 

عكس هاي مرتبط :
بيشتر
نسخه قابل چاپ